top of page
Szukaj

Cieszyn, miejsce tradycji i designu.

  • Zdjęcie autora: Anita Banaś
    Anita Banaś
  • 18 lip 2017
  • 2 minut(y) czytania

Izba Cieszyńskich Mistrzów to wyjątkowe miejsce przedstawiające tradycje rzemiosła. Jest usytuowana w kilkusetletniej kamienicy przy ulicy Starego Targu 2, gdzie obok kasy biletowej znajduje się niepozornie funkcjonujący warsztat rusznikarski Jerzego Wąłgi. To miejsce upamiętnia zanikające już rzemiosło: cieszyńskie filigrany, haft, koronkę, grawerstwo, introligatorstwo, zduństwo, szlifierstwo kryształów i rusznikarstwo.

Jerzy Wąłga to legenda wśród cieszyńskich mistrzów-rzemieślników. Zajmuje się rzemiosłem artystycznym i kontynuuje tradycje nadolziańskiego rusznikarstwa. Jest ostatnim człowiekiem, który produkuje i naprawia broń palną. Od końca lat 70-tych prowadzi swój warsztat, w tym czasie wykonał już kilkadziesiąt cieszynek, legendarnych strzelb, które trafiły nie tylko do kolekcjonerów w Polsce, ale także Skandynawii i Stanów Zjednoczonych. Jeden z egzemplarzy zamówiła u niego Kancelaria Prezydenta RP.

W Izbie Cieszyńskich Mistrzów można zobaczyć sylwetki żyjących w XX w. mistrzów-rzemieślników oraz ich wyroby. Wśród nich są:

Helena Karpińska, nazywana "poetką opraw", zajmowała się artystycznym introligatorstwem egzemplarze oprawionych przez nią dzieł wyróżniały się niepowtarzalnością, w swoich wzorach często sięgała po motywy cieszyńskie;

Ludwik Kuś, szlifierz kryształów, który przez 14 lat piastował godność Starszego Cechu w cieszyńskim Cechu Rzemiosł Różnych. W swoich dziełach wyróżniał się niezwykłą elegancją dzieł oraz tzw. „ wiedeńskim szlifem”

Albert Palica, grawer, jego największą pasją było wykonywanie matryc i samych medali, posiadał wyjątkową zdolność pisania w lustrzanym odbiciu, wykonał unikalną matrycę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, był jedynym grawerem w powiecie cieszyńskim.

Franciszek Horak, mistrz filigranu, który jest twórcą wielu misternie wykonanych srebrnych i złotych elementów stroju cieszyńskiego m.in. pasów, spinek.

Janina Marcinkowa, etnograf, choreograf, pedagog, interesowała się haftem,który dzięki niej przyczynił się do odrodzenia stroju cieszyńskiego,

Teresa Wałga, koronczarka, która jako jedyna w kraju robiła koronkę trójwymiarową, dzięki niej prezentowała m.in. cieszyńskie zabytki;

Franciszek Bizoń, mistrz zduński oraz pasjonat swojego zawodu;

Dziś o wielu rzemiosłach można przeczytać tylko w książkach, ta izba była wspaniałym pomysłem na to, aby młodsze pokolenie wiedziało a starsze zapamiętało, że Cieszyn nie tylko słynie z niepowtarzalnej architektury, ale również z rzemiosła na najwyższym światowym poziomie, które znane było już od początków Księstwa Cieszyńskiego.


 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Zawód nie tak bezpieczny

Siedemnasty lipca 1970 roku obudził mieszkańców Cieszyna słońcem, jak od ostatniego miesiąca. Po raz kolejny cieszynianie patrzyli z...

 
 
 

Comments


Who's Behind The Blog
Recommanded Reading
Search By Tags
Follow "THIS JUST IN"
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Google+ Icon

Also Featured In

    Like what you read? Donate now and help me provide fresh news and analysis for my readers   

Wpłać darowiznę przez PayPal

© 2023 by "This Just In". Proudly created with Wix.com

bottom of page