top of page

Ulotność według galerii W Bramie

18.07.2017

          W cieszyńskiej Wenecji przy ulicy Przykopa znajduje się galeria, bardzo niepozorna, która w środku skrywa tajemnice wielu artystów. Przez ostatnie trzy tygodnie, aż do 20 lipca możemy doświadczyć ulotności według Joanny Zając-Slapničar.

Kim jest ta kobieta? Polka, obecnie zamieszkała w Słowenii, zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem graficznym, ilustracją, wideo oraz fotografią. Istny człowiek renesansu. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych oraz ASP w Lubljanie. Bierze udział m.in. w międzynarodowych projektach, sympozjach oraz plenerach artystycznych, co więcej jej prace zostały wystawione nie tylko w Polsce, ale również w Słowenii, Szwajcarii, Danii, Niemczech, we Włoszech i w USA. W 2008 roku nagrodzona za najlepszą akwarelę w XLIII Międzynarodowym konkursie malarskim w Piranie. Prowadzi zajęcia plastyczne i warsztaty twórcze z dziećmi oraz dorosłymi. Głównym motywem jej prac jest człowiek, jako postać, figura ludzka - w ruchu. Często jest to kobieta lub dziecko, przedstawione jako cień bądź odbicie w wodzie.

Galeria W Bramie zorganizowała wystawę prac Joanny Zając-Slapničar, a nasza redakcja miała przyjemność wymienić kilka zdań z właścicielką galerii – Iwoną Szupiną-Brawańską.

Jak wielu ludzi jest zainteresowanych tą wystawą, a jak się to przekłada na inne ekspozycje?

Iwona Szupina-Brawańska: Zainteresowanie jest spore, od Cieszynian po turystów. Wystawa Ulotność rozpoczyna cykl zatytułowany Letnie prezentacje, a frekwencja jest wysoka, ponieważ dużym zainteresowaniem cieszą się koty, które posiadamy w szerokim asortymencie Galerii, a to z racji organizowanej już po raz drugi w wakacyjnej wystawy; w tym roku „Jak pies z kotem czyli wakacyjny luz”. Dodatkowo uwagę przyciągają twórcze i rękodzielnicze dzieła zawsze obecne w zaciszu Galerii.

 

Jaki jest przedział wiekowy oglądających wystawę „Ulotność”?

ISB: Naprawdę szeroki. Galerię odwiedzają dzieci, tak jak miało to miejsce w przypadku warsztatów, młodzież, dorośli oraz często emeryci. Ale część poświęcona twórczości Joanny Zając-autorki wystawy Ulotność, jest odwiedzają osoby z ograniczeniem wiekowym, przeważnie od osiemnastu lat, ponieważ dzieci nie są zainteresowane obrazami.

 

Jak Pani interpretuje ulotność w malarstwie pani Zając-Slapničar?

ISB: Tak naprawdę nazwę tej wystawy nadałam sama. Dlaczego ulotność? Jak dla mnie jest to lekka, niedopowiedziana w odbiorze forma tychże obrazów. Niedokończona historia. Tajemnica. Ulotność może oznaczać dla każdego coś zupełnie innego, każdy może interpretować ją na swój własny sposób. Według mnie interpretacja tytułu jest dowolna.

 

Dlaczego na większości obrazów można zaobserwować postacie dzieci?

ISB: Tematem przewodnim prac autorki są dzieci w ruchu oraz kobieta. Na pewno inspiracją dla artystki była jej córka, ale też inne postacie. Prace prezentowane na wystawie wykonane są w technice akrylu i gwaszu, a także akwareli.

 

Skoro poznała Pani autorkę wystawy, czy mogłaby Pani zdradzić czy ma ona osobowość typowego artysty czy raczej przeważa skromność jej osoby?

ISB: Pani Joanna jest typem skromnej artystki otwartej na różne działania. Organizowane przez naszą galerię wspólnie ze Świetlicą Krytyki Politycznej Na Granicy, Święto Cieszyńskiej Wenecji w dniu 24 czerwca, wzbogacone o zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży„Tajemniczy Kot i Cieszyńska Wenecja” - uczestniczyła w nich córka Pani Joanny. Na moja prośbę artystka zgodziła się poprowadzić ostatnie zajęcia warsztatowe dla młodzieży, plener w przestrzeni Cieszyńskiej Wenecji, udzielając wskazówek i wielu rad młodym cieszyńskim artystom.

Daria Kałwa

źródło:  Wiadomości Ratuszowe

Cafe Muzeum

17.07.2017

        Właściciel Cafe Muzeum - restauracji mieszczącej się w budynku dawnej pałacowej stajni o klasycznych proporcjach, Mariusz Dębicki, opowie o sobie, o historii restauracji, zabytkach w Cieszynie wartych odwiedzenia oraz imprezach czasowych, które odbywają się w murach lokalu. 

Wywiad z Mariuszem Dębickim - Cafe Muzeum
00:00 / 00:00

Tomasz Łysoń, Sara Jedynak, Maja Przekwas

fot. Maja Przekwas
fot. Maja Przekwas
fot. Maja Przekwas

16.07.2017

2017 Rokiem Josepha Conrada

         Z okazji 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada-Korzeniowskiego ("polskiego szlachcica" - "brytyjskiego pisarza i żeglarza") Pracownia Multimedialna Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku Białej z filią w Cieszynie prezentuje wystawę poświęconą bohaterowi przygotowaną przez Panią Wiesławę Orszulik.

        Projekt ten jest elementem edukacji kulturalnej, który szczególnie jest kierowany do uczniów, studentów jak i osób dorosłych, przedstawiający postać i dorobek pisarza, m.in. wydawnictwa książkowe (dzieła, opracowania i wspomnienia), audiobooki lub filmy.

Joseph Conrad, autor takich dzieł jak "Lord Jim", "Smuga cienia", "Jądro ciemności", czy

"Zwycięstwo" miał znaczący wpływ na kulturę współczesną. W jego twórczości przeważa problematyka psychologiczno- moralna a jego powieści zawierają rozważania na temat egzystencji i wartości w życiu każdego z nas. Stawia w nich pytanie o odpowiedzialności człowieka w obliczu zagrożenia, wszystko to ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy. Kształtowanie postaw moralnych, etycznych, wybory nad dobrem czy złem kryje się w dzisiejszym świecie, te dzieła są wciąż aktualne, przekazujące pewną naukę, doświadczenie.

        Ze względu na rozważane uniwersalne wartości etyczne warto przyłączyć się do promocji jego twórczości.

Anita Banaś

16.07.2017

Dali się ponieść muzyce

Cieszyn, kalendarz wskazuje 16 lipca bieżącego roku, po południu o godzinie 16 mogli nacieszyć uszy wyjątkową muzyką. W Parku Pokoju w Cieszynie rozbrzmiewał koncert Kwartetu Pan Ton, w składzie: Karolina Szymbara - I skrzypce, Dominik Matczak - II skrzypce, Paweł Riess – altówka, Łukasz Laxy – wiolonczela.

 

Artyści Pan Ton Quartet to absolwenci i studenci najlepszych polskich uczelni muzycznych: Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i Akademii Muzycznej w Krakowie.
Ambicje, talent i wykształcenie muzyczne, poparte praktykami u największych międzynarodowych autorytetów artystycznych, dają im doskonałe podstawy do wspaniałej kariery.

Każdy z muzyków, osiągając sukcesy
w innych zespołach, zdobył doświadczenie i otworzył sobie drogę do poszerzenia nowych horyzontów.
Każdy z nich jest także solistą, więc w ich repertuarze znajdziemy utwory solowe, duety, tria, kwartety i kwintety, jak również projekty z orkiestrą kameralną.
W trakcie koncertu można było zauważyć, że grupę tworzą osoby o silnych, choć tak różnych charakterach, które łączy jedna pasja i zamiłowanie do muzyki.

 

 

 

Na koncercie zorganizowanym przez Cieszyńskie Towarzystwo Muzyczne „Lato z muzyką”, którego kierownikiem artystycznym jest Witold Raszka, kwartet odegrał utwory z różnych epok, ale nie bez powodu, ponieważ ta moc przepięknej muzyki przyniosła wspaniałe wrażenia i myśli. Utwory, które zostały odegrane to m.in.:
* J. Haydn - Kwartet smyczkowy Hob III:76 Op. 76 No. 2
* J. Strauss - Wiener Blut
* F. Schubert – Standchen (aus Schwanengesang)
* E. Waldteufel - Espana waltz 1&2
* A. Dvorak - Dva valciky
* B. Bartók - Román népi táncok (Tańce rumuńskie)
* J. Brahms Walc Op. 39, No.15
* J. Strauss - Polka Tritsch-Tratsch

Całą cześć artystyczną prowadziła Pani Grażyna Doros.

 

Piękna pogoda, piękne miejsce, muzyka w tle i publika. Na twarzach wielu ludzi zrodził się uśmiech, oczy stały się radosne, a głowa odpoczywała od codziennych problemów.

Można było zaobserwować, jak dzieci świetnie bawią się przy takiej muzyce, jak słuchają, tańczą, a każdy ich ruch płynie prosto z malutkich serc. Zniknął stereotyp, że klasyczna muzyka jest nudna, że tylko wybrani ludzie to kochają i rozumieją. To nie prawda.

Koncert z każdą minuta przyciągał coraz więcej osób. Nie było słychać rozmów, szeptów tylko muzykę wydobywającą się z serca artystów.

Anita Banaś

Also Featured In

    Like what you read? Donate now and help me provide fresh news and analysis for my readers   

Wpłać darowiznę przez PayPal

© 2023 by "This Just In". Proudly created with Wix.com

bottom of page